HDP'li Milletvekilleri Gözaltında!

04 Kasım 2016 09:24
HDP'li Milletvekilleri Gözaltında!

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da aralarında olduğu 12 HDP'li milletvekili gözaltına alındı. Emniyetteki işlemleri tamamlanıp adliyeye sevk edilen Demirtaş'ın tutuklanması talep edildi.

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ dışında gözaltına alınan isimler; İdris Baluken, Sırrı Süreyya Önder, Ferhat Encü, Leyla Birlik, Selma Irmak, Abdullah Zeydan, Ziya Pir, Gülser Yıldırım, Nursel Aydoğan ve İmam Taşçıer.

Selahattin Demirtaş, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Daha sonra da tutuklama istemiyle Sulh Ceza Hâkimliği'ne gönderildi. Demirtaş, gözaltına alınmadan hemen önce Twitter hesabından, "Diyarbakırda evimde zorla gözaltına alınma kararı ile emniyet yetkilileri kapımdalar" ifadesini paylaştı. 

Dokunulmazlıkların kaldırılmasının Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine gelmesiyle birlikte HDP, izleyeceği tutumu belirlemişti. Buna göre milletvekilleri savcılıklardan gelecek ifade çağrılarına yanıt vermeyecek hatta, bugün olduğu gibi, zorla götürme kararıyla emniyete ve savcılığa götürülseler bile ifade vermeyeceklerini duyurdular.

Bu aşamada milletvekillerinin emniyette ve savcıda kendilerine sorulacak tüm sorulara ortak bir metinle yanıt vermesi kararlaştırıldı. Bu metinde verilen ana mesaj ise, “Biz milletvekiliyiz, bu yargılama biçimini kabul etmiyoruz” olarak belirlendi.